De hygiëne om verspreiding van infectieziekten te voorkomen, kan en moet beter in verpleeghuizen. Er is wel aandacht voor hygiëne, maar op specifieke onderdelen moet het beter, concludeert de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) op basis van een steekproef op psychogeriatrische afdelingen van 10 verpleeghuizen.
De aandacht voor hygiëne in verpleeghuizen was in coronatijd groot. Om ook in de toekomst het verspreiden van infectieziekten te beperken, moet die aandacht blijven. Verpleeghuizen hebben immers vaak met uitbraken te maken, zoals noro- en griepuitbraken. Ook een nieuwe pandemie gaat volgens de IGJ komen, de vraag is alleen wanneer. Omdat virusuitbraken juist voor de groep kwetsbare verpleeghuisbewoners grote gevolgen kunnen hebben, is het verbeteren van de hygiëne nodig.
Bevindingen van de Inspectie
- De desinfecterende handalcohol in woonruimtes en gemeenschappelijke ruimtes is vaak over de datum. Soms is het middel niet het juiste toegestane middel.
- De beschermingsmiddelen voor zorgverleners zijn niet altijd van het juiste type of hebben een verstreken houdbaarheidsdatum. Vaak weten medewerkers niet wanneer zij welke middelen moeten gebruiken.
- In kasten liggen steriele en onsteriele producten door elkaar.
- De meeste instellingen contoleren op gezette tijden de temperatuur van de medicijnkoelkast, maar noteren vaak niet de openingsdatum van medicijnen met een beperkte houdbaarheid.
- Het schoonmaken van algemene ruimtes wordt vaak gehinderd door objecten op de vloer. Afspraken over het schoonmaken van persoonlijke hulpmiddelen als rolstoelen en til-liften ontbreken vaak.
Adviezen IGJ
De IGJ adviseert verpleeghuizen om vaker te controleren op de houdbaarheidsdatum en juistheid van desinfecterende middelen en op de houdbaarheid van beschermende middelen. Ook goede werkinstructies helpen om de hygiëne te verbeteren, liefst maatwerk, toegespitst op de eigen instelling. De inspectie denkt dan aan instructies over het schoonmaken van hulpmiddelen zoals rolstoelen en til-liften en het juiste gebruik van desinfectiemiddelen. Ook een betere controle op de hygiëne in de praktijk is aan te raden, bijvoorbeeld via een onafhankelijke audit.
Bron: IGJ